Pirmoji pagalba

 

Pastebėjus bet kokios alergijos pirmuosius požymius – bėrimus, tinimą, paraudimą, niežėjimą – pirmajai pagalbai dažniausia pakanka antialerginių vaistų, taip pat sudirgusią vietą patartina pašaldyti ledo kompresu. Po to būtina kreiptis į gydytoją išsiaiškinti nuo ko kilo alerginė reakcija. Savigyda užsiimti negalima.

Jei įgėlė vabzdys (vapsva, bitė) – apžiūrėkite ar neliko geluonies, pašalinkite geluonį. Įkandimo vietą dezinfekuokite – jei po ranka neturite kuo dezinfekuoti, tiks svogūnas arba česnakas, taip pat uždėkite ledo kompresą.

Alerginę reakciją galima prognozuoti. Jeigu ankstesni vabzdžių įkandimai ar įgėlimai ilgai nepranykdavo, būdavo didelis patinimas, niežėdavo, galima tikėtis alergijos požymių. Bet kokiu atveju reikia kreiptis į medicinos darbuotojus, kad parinktų tinkamą gydymą.

Stipri ir ūmi alerginė reakcija vadinama anaflaksija. Anaflaksiją gali sukleti bet koks alergenas, patenkantis į organizmą pakarotinai. Taip pastaruoju metu tai atsitinka ir dėl vabzdžių įgėlimo.

Anaflaksinio šoko požymiai: staigus bėrimas, veido, akių vokų paburkimas, rankų ir kojų (pirštų) tinimas, niežulys apie akis, dusina, sunku kvėpuoti dėl gerklų patinimo (arba išvis negali įkvėpti), stipriai skauda pilvą, pykina, vemiama, retesniais atvejais galima netekti sąmonės.

Norėdami suteikti pagalbą tokiam žmogui iš karto kvieskite medikus, jei situacija blogėja – po ranka verta turėti visuomet antialerginių vaistų. Kol medikai atvyks, kuo skubiau nutraukti kontaktą su įtariamu alergenu, ligonį perkelkite į gerai vėdinamą patalpą gulimoje pozicijoje, atlaisvinkite drabužius. Praėjus ūmiai būklei būtina kreiptis į gydytoją alergologą.

Naujienos
  • Ar įmanoma įveikti vaiko alerginę slogą? Mamos pasakojimas

    „Vos mano sūnus pradėjo lankyti darželį, taip ir pasipylė ligos. Dažniausia liga būdavo sloga. Galvodavau, kad tai peršalimo sloga, nes dažnai matydavau, kaip jis lauke be pirštinių, rankas į balą sukišęs, arba žiemą šlapiomis kojomis pareidavo. Gydytoja paaiškino, kad darželinukai labai glaudžiai bendrauja, todėl įvairiais virusais ir bakterijomis apsikeičia labai greitai ir dėl to dažnai serga. Bet sloga nesitraukė. Sulaukus penkerių, varvanti, užburkusi nosis kankindavo praktiškai visus metus: prasidėdavo rudenį, tik atšventus gimtadienį, o pavasarį dar ir ženkliai paūmėdavo. Per tą laiką sūnus sirgo ir ausų uždegimu, ir bronchitu, ir gripu. Atlikome alergijos testą ir paaiškėjo, kad mūsų vaikas alergiškas medžių ir piktžolių žiedadulkėms.

  • Alergija namų dulkėms: ar įmanoma atsikratyti visam?

    „Maždaug nuo 2,5 metų mano dukrytę dažnai pradėjo kankinti sloga. Kurį laiką laukiau, galvojau, kad išaugs. Bet dukrytei augant, „augo“ ir sloga. Iš pradžių vargino „bėganti, užgulusi“ nosis, išberdavo odą, atsirasdavo kosulys, švokštimas, gydytojai diagnozuodavo bronchitą. Ieškojome priežasties – kodėl mūsų mažoji taip dažnai serga?

Plačiau
CD8 Klinika Mama aš sergu