Rizikos faktoriai

 

Turint omenyje didėjančią urbanizaciją, industrializaciją bei klimato kaitą, alergiją sukeliančių priežasčių skaičius nemažės. Dabartinis europiečių gyvenimo stilius, įskaitant maistą, miestietišką gyvenimą, industrializaciją, taršalus, kamščius ir daugelį kitų veiksnių, yra pats didžiausias dirgiklių, alergiškiems pacientams iššaukiančių simptomus, rinkinys.

Tad alergiją gali įtakoti daugybė faktorių. Aptariame pagrindinius jų.

1. Genetiniai faktoriai

Polinkis į alergijas gali būti perduodamas su genetine informacija – paveldimas. Genetinis polinkis yra vadinamas atopija. Yra įrodyta, kad genetinis „atopinis“ profilis iš tiesų egzistuoja, ir jis leidžia įvertinti polinkį į tam tikrus alergenus, ypač vaikams.

2. Asmeninis alerginis profilis

Kiekvieno žmogaus organizmas – atskiras individas, todėl visi mes esame jautrūs skirtingiems dalykams.

Lentelė: Alergijos išsivystymo rizika šeimoje

alergijos išsivystymo rizika vaikui
Jei tėvai nealergiški 5-15%
Jei vienas iš tėvų alergiškas 20-40%
Jei abu tėvai alergiški 40-60%
jei abu tėvai alergiški tam pačiam alergenui 80%

*šaltinis

3. Aplinka

Aplinkos ir gyvenimo būdo pokyčiai taip pat įtakoja polinkio į tam tikras alergijas atsiradimą. Didėjanti urbanizacija, rūkymas ar net pasyvus rūkymas, užteršta aplinka – visa tai įtakoja alergijos vystymąsi. Yra atlikti tyrimai, kurie įrodo tiesioginį ryšį tarp užterštos aplinkos bei kvėpavimo būdu įgyjamos alergijos bei astmos.

*šaltinis

4. Mityba

Moksliniai tyrimai įrodo mitybos įtaką imuninės sistemos formavimuisi. Moterys, kurios nėštumo metu vartojo kenksmingus produktus, gali pakenkti ne tik savo, bet ir kūdikio imuninei sistemai. Kenksmingos medžiagos gali veikti kaip neigiami imuninės sistemos moduliatoriai.

5. Higienos faktorius

Specialistai pateikia įdomios informacijos apie higienos įtaką alergijos išsivystymui. Vaikai, kurie nuo mažens yra auginami „šiltnamio sąlygomis”, per didelės higienos sąlygomis, vengiant bet kokio kontakto su nešvarumais, gali turėti silpnesnį imuninės sistemos atsaką. Taip pat yra įrodytas ryšys tarp anksti pradėtų vartoti antibiotikų ir jų poveikio imuninei sistemai.

*šaltinis

Naujienos
  • Ar įmanoma įveikti vaiko alerginę slogą? Mamos pasakojimas

    „Vos mano sūnus pradėjo lankyti darželį, taip ir pasipylė ligos. Dažniausia liga būdavo sloga. Galvodavau, kad tai peršalimo sloga, nes dažnai matydavau, kaip jis lauke be pirštinių, rankas į balą sukišęs, arba žiemą šlapiomis kojomis pareidavo. Gydytoja paaiškino, kad darželinukai labai glaudžiai bendrauja, todėl įvairiais virusais ir bakterijomis apsikeičia labai greitai ir dėl to dažnai serga. Bet sloga nesitraukė. Sulaukus penkerių, varvanti, užburkusi nosis kankindavo praktiškai visus metus: prasidėdavo rudenį, tik atšventus gimtadienį, o pavasarį dar ir ženkliai paūmėdavo. Per tą laiką sūnus sirgo ir ausų uždegimu, ir bronchitu, ir gripu. Atlikome alergijos testą ir paaiškėjo, kad mūsų vaikas alergiškas medžių ir piktžolių žiedadulkėms.

  • Alergija namų dulkėms: ar įmanoma atsikratyti visam?

    „Maždaug nuo 2,5 metų mano dukrytę dažnai pradėjo kankinti sloga. Kurį laiką laukiau, galvojau, kad išaugs. Bet dukrytei augant, „augo“ ir sloga. Iš pradžių vargino „bėganti, užgulusi“ nosis, išberdavo odą, atsirasdavo kosulys, švokštimas, gydytojai diagnozuodavo bronchitą. Ieškojome priežasties – kodėl mūsų mažoji taip dažnai serga?

Plačiau
CD8 Klinika Mama aš sergu