Specifinė imunoterapija – smūgis alergijai iš vidaus

2012.07.19 00:00

Žinoma, geriausias būdas neleisti alergijai pasireikšti, tai vengti kontaktų su alergenais – organinėmis medžiagomis, sukeliančiomis alergiją. Tačiau neretai tai sunkiai pavyksta, o vaistai gydo tik alergijos simptomus. Todėl, sužinojus koks priešas sukelia alergiją, ją galima pabandyti išgydyti taikant vieną iš alerginių ligų gydymo metodų – specifinę imunoterapiją (hiposensibilizaciją).
Kova ne su simptomais, o su tikru priešu
Specifinės imunoterapijos taikinys – specifinis alergenas, sukeliantis alergines reakcijas ir paciento imuninė sistema, per stipriai reaguojanti į alergeną. Šio gydymo metu į organizmą leidžiami po oda ar lašinami po liežuviu nedideli alergenų, kuriems esate jautrus, kiekiai. Taip organizmas tarsi pripratinamas prie tam tikro alergeno todėl palengvinami alergijos simptomai, pasireiškiantys per kvėpavimo sistemą, odą ir gleivines. Imunoterapija sureguliuoja žmogaus imuninę sistemą taip, kad ji pradėtų gaminti apsauginius antikūnius, kurie sumažina alergines reakcijas ir gali slopinti per didelio kiekio antikūnių prieš alergenus gamybą.
Gydymas individualus…
Kadangi kiekvienas pacientas turi savus ypatumus, saugi pradinė alergenų injekcijos dozė ir dažnis nustatomi individualiai, pagal kraujo tyrimus ir odos mėginius. Poodinę imunoterapiją turi atlikti prityręs personalas. Po alergeno injekcijos privaloma stebėti ligonius 20 minučių.
Maksimaliai efektyvi dozė injekuojama kiekvieną savaitę. Didinant alergeno dozę, po injekcijos alergijos simptomų sumažėja. Savaitės bėgyje šis efektas palaipsniui silpnėja ir simptomai gali vėl atsinaujinti. Kadangi injekcijos atliekamos kas savaitę, dauguma ligos simptomų bus vis efektyviau slopinami, kol mažiausiai du sezonus iš eilės jokie alerginiai pasireiškimai nebevargins. Tuomet dozė palaipsniui mažinama.
Kiekvienam pacientui pasiūlomi individualūs imunoterapijos baigimo keliai. Kartais dėl infekcijos, aplinkos faktorių, streso ar kitų sveikatos problemų, gali pasireikšti simptomai, panašūs į alerginius. Todėl gydymo eigoje gali tekti vartoti priešalerginius vaistus ar pareguliuoti alergenų dozę.
…ir efektyvus 

Nors specifinė imunoterapija visiškai neišgydo nuo alerginių ligų ir nesuteikia 100% apsaugos nuo jų pasikartojimo, toks gydymas tinkamai taikomas yra tikrai efektyvus. Poodinė specifinė imunoterapija pakeičia natūralią alerginės ligos eigą: reikšmingai susilpnina simptomus, sumažina vaistų poreikį, padeda išvengti ligos progresavimo iki sunkesnės ligos stadijos išsivystymo. Ji veiksminga, jei yra padidėjęs jautrumas žiedadulkėms, dulkėms, pelėsių sporoms, grybeliams, kai kuriems gyvūnams, maistui. Ryškiausias imunoterapijos poveikis jaučiamas, gydant alerginį rinitą (šienligę). Bendra organizmo būklė pagerėja jau maždaug po šešių mėnesių gydymo, o pats gydymas tęsiasi trejus – penkerius metus. Vaikams, sergantiems žiedadulkių sukeliamu alerginiu rinokonjuktyvitu, imunoterapija padeda išvengti bronchų astmos. Vaikus gydyti alergenais rekomenduojama nuo 5 metų amžiaus.
Taikant specifinę imunoterapiją alerginių simptomų palengvėjimas dažniausiai yra ilgalaikis, o neretai simptomai ir visai išnyksta. Toks gydymas yra vienintelis būdas, galintis veikti ligos eigą net jį nutraukus.
Šaltinis: 
Naujienos
  • Ar įmanoma įveikti vaiko alerginę slogą? Mamos pasakojimas

    „Vos mano sūnus pradėjo lankyti darželį, taip ir pasipylė ligos. Dažniausia liga būdavo sloga. Galvodavau, kad tai peršalimo sloga, nes dažnai matydavau, kaip jis lauke be pirštinių, rankas į balą sukišęs, arba žiemą šlapiomis kojomis pareidavo. Gydytoja paaiškino, kad darželinukai labai glaudžiai bendrauja, todėl įvairiais virusais ir bakterijomis apsikeičia labai greitai ir dėl to dažnai serga. Bet sloga nesitraukė. Sulaukus penkerių, varvanti, užburkusi nosis kankindavo praktiškai visus metus: prasidėdavo rudenį, tik atšventus gimtadienį, o pavasarį dar ir ženkliai paūmėdavo. Per tą laiką sūnus sirgo ir ausų uždegimu, ir bronchitu, ir gripu. Atlikome alergijos testą ir paaiškėjo, kad mūsų vaikas alergiškas medžių ir piktžolių žiedadulkėms.

  • Alergija namų dulkėms: ar įmanoma atsikratyti visam?

    „Maždaug nuo 2,5 metų mano dukrytę dažnai pradėjo kankinti sloga. Kurį laiką laukiau, galvojau, kad išaugs. Bet dukrytei augant, „augo“ ir sloga. Iš pradžių vargino „bėganti, užgulusi“ nosis, išberdavo odą, atsirasdavo kosulys, švokštimas, gydytojai diagnozuodavo bronchitą. Ieškojome priežasties – kodėl mūsų mažoji taip dažnai serga?

Plačiau
CD8 Klinika Mama aš sergu